» سیستم های ام آر آی تخصصی مفاصل و ستون فقرات

با توجه به رشد روزافزون دانش پزشکی و تاثیرگذاری هر چه بیشتر تکنولوژی در روند تشخیص  و درمان بیماران ، درخواست استفاده از فناوری های پزشکی به روز ، در بین جامعه پزشکی و مردم متقاضی خدمات پزشکی  در حال افزایش می باشد . همچنین قابل ذکر است تخصصی شدن فرآیندهای تشخیصی این احساس نیاز را ، تشدید کرده است . در این بین دستگاه های MRI با توجه به اثر ارزشمندی که در تشخیص و درمان بیماران دارد جایگاه ویژه ایی در سیستم بهداشت و درمان کشور را داراست ، افزون بر این هزینه بالای خرید و چالش های فراوان نگهداری و راهبری این سیستم ها ، این جایگاه ویژه را نمایان تر ساخته است. بدیهی است در میان  سیستم های که بتواند با هزینه پایین تر و نگهداری و مدیریت ساده تر خدمات پزشکی با کیفیت بالاتر و حتی یکسان را ارائه نماید مزیت ارزنده در سیستم بهداشت و درمان پیدا خواهد نمود.

 

اهمیت فیلد تخصصی تصویربرداری پزشکی مفاصل و ستون فقرات :

 

با توجه به افزایش نسبت سنی در جامعه و روند مسن شدن موج جمعیتی در ایران و لزوم تامین سلامت در زمینه بیماری های اسکلتی و عضلانی ، نکات ذیل قابل توجه می باشد :

  • تصویربرداری ام آر آی در زمینه بیماری های اسکلتی – عضلانی (MSK) به عنوان استاندارد طلایی شناخته می شود و عملاً جایگزینی ندارد.
  • بیش از ۴۰ درصد از درخواست های ام آر آی در حال حاضر مربوط به آزمون های (MSK) می باشد .

10

  • تشخیص به موقع ناهنجاری های مفصلی و ستون فقرات توسط آزمون های دقیق و در دسترس ام آر آی سبب جلوگیری از ، از کار افتادگی طیف وسیعی از نیروی کار فعال جامعه می گردد.
  • روش های درمانی مداخله ایی (interventional treatment) در زیر گاید ام آر آی ، به خصوص در زمینه مفاصل به عنوان یک روش نوین و کارآمد در حال رشد می باشد و انتظار می رود در آینده نزدیک نقش مهمی در درمان بیماری های مفصلی ایفاء نماید.

 

معرفی دستگاه های ام آر آی اختصاصی مفاصل و ستون فقرات :

 

از سال ۱۹۹۳ میلادی کمپانی ESAOTE ایتالیا به عنوان پیشرو در زمینه تصویربرداری پزشکی MSK  ، همزمان با اختراع و تکمیل تصویربراری ام آر آی جنرال در سایر کمپانی های معتبر ، اقدام به معرفی ام آر آی تخصصی مفاصل با نام آرتو اسکن(Artoscan) نمود . این دستگاه بر اساس به کارگیری سیستم های مغناطیسی ثابت ، اقدام به تصویربرداری از مفاصل می نمود، با توجه به مزیت استفاده از میدان مغناطیسی ثابت و با شدت میدان کم در به تصویر درآوردن بافت نرم کنار استخوان و همچنین استفاده از کویل ها و نرم افزار های بهینه شده برای تصویربرداری از مفاصل ، این دستگاه مورد استقبال جامعه پزشکی و درمانی قرار گرفت . متعاقباً این کمپانی با تکمیل و توسعه این طیف از محصولات خود و همزمان با رشد تکنولوژی های سخت افزاری و نرم افزاری حیطه ام آر آی ، در حال حاضر اقدام به ارائه سه مدل دستگاه به شرح ذیل نموده است که بیش از ۲۴۰۰ دستگاه از این رده از محصولات کمپانی ESAOTE در سطح جهانی در حال فعالیت می باشد.

 

انواع مدل ها :   

o-scang-scans-scan

 

 

اطلاعات تماس